Η ιστορία αρχίζει το 1999...

Την ένατη διαδοχική κατάκτηση Κυπέλλου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, Όλοι οι τελικοί από το 1999 μέχρι και αυτόν των Σερρών...
06/04/2019 • 23:50
Η ιστορία αρχίζει το 1999...
  • shares
Την ένατη διαδοχική κατάκτηση Κυπέλλου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, Όλοι οι τελικοί από το 1999 μέχρι και αυτόν των Σερρών...

ΟΜΑΔΕΣ
1999: Βριλήσσια
2000: Βριλήσσια
2001: Πανελλήνιος
2002: ΖΑΟΝ
2003: Βριλήσσια
2004: Βριλήσσια
2005: Παναθηναϊκός
2006: Παναθηναϊκός
2007: Ματαιώθηκε
2008: Παναθηναϊκός
2009: Παναθηναϊκός
2010: Παναθηναϊκός
2011: Ολυμπιακός
2012: Ολυμπιακός
2013: Ολυμπιακός
2014: Ολυμπιακός
2015: Ολυμπιακός
2016: Ολυμπιακός
2017: Ολυμπιακός
2018: Ολυμπιακός
2019: Ολυμπιακός

Χρυσή Βίβλος 
9 ΤΙΤΛΟΙ: Ολυμπιακός (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)
5 ΤΙΤΛΟΙ: Παναθηναϊκός (2005, 2006, 2008, 2009, 2010)
4 ΤΙΤΛΟΙ: Βριλήσσια (1999, 2000, 2003, 2004),
1 ΤΙΤΛΟΣ: ΖΑΟΝ (2002), Πανελλήνιος (2001) 

ΤΑ FINAL 4 , ΤΑ FINAL 8 ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

1ο Final Four: 19-20/03/1999 - ΕΑΚ Αλεξανδρούπολης
Α' ημιτελικός: Άρης - Βριλήσσια 1-3 (17-25, 25-20, 15-25, 10-25)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Νίκη Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-23, 25-15, 25-22)
Τελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 0-3 (24-26, 18-25, 14-25)

2ο Final Four: 26-27/02/2000 - Πυλαία Θεσσαλονίκης
Α' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)
Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - Ηρακλής 3-0 (25-17, 28-26, 25-19)
Τελικός: Βριλήσσια - Φιλαθλητικός 3-1 (25-18, 25-19, 19-25, 25-22)

3ο Final Four: 23-24/02/2001 - Νεάπολη Λάρισας
Α' ημιτελικός: Πανελλήνιος - Φιλαθλητικός 3-1 (25-22, 19-25, 25-13, 25-20)
Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - ΕΑ Λάρισας 3-1 (21-25, 25-22, 25-22, 27-25)
Τελικός: Βριλήσσια - Πανελλήνιος 2-3 (25-21, 20-25, 19-25, 25-18, 10-15)

4ο Final Four: 22-23/02/2002 - ΔΑΚ Ευόσμου
Α' ημιτελικός: ΖΑΟΝ - Φιλαθλητικός 3-1 (26-28, 25-14, 25-12, 25-15)
Β' ημιτελικός: Βριλήσσια - Αίας Ευόσμου 1-3 (19-25, 25-22, 23-25, 14-25)
Τελικός: ΖΑΟΝ - Αίας Ευόσμου 3-2 (25-21, 25-18, 17-25, 18-25, 15-13)

1ο Final Eight: 27-30/03/2003 - Βριλήσσια
Α' προημιτελικός: Αίας Ευόσμου - Βριλήσσια 0-3 (21-25, 24-26, 12-25)
Β' προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Πανελλήνιος 1-3 (22-25, 25-22, 16-25, 21-25)
Γ' προημιτελικός: ΑΕ Βύρωνα Άγ. Σώστη - Φιλαθλητικός 1-3 (18-25, 20-25, 25-22, 18-25)
Δ' προημιτελικός: Παναθηναϊκός - Άρης 3-0 (25-18, 25-15, 25-18)
Α' ημιτελικός: Πανελλήνιος - Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 26-24, 25-17)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 2-3 (25-23, 25-22, 17-25, 22-25, 11-15)
Τελικός: Πανελλήνιος - Βριλήσσια 0-3 (25-27, 17-25, 23-25)

2ο Final Eight: 06-08/02/2004 - ΣΕΦ Πειραιά
Α΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - ΑΕ Βύρωνα/Αγ. Σώστη 3-0 (25-12, 25-12, 15-15)
Β΄προημιτελικός: Βριλήσσια - ΕΑ Λάρισας 3-0 (25-14, 25-23, 25-22)
Γ΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 0-3 (20-25, 25-27, 14-25)
Δ΄προημιτελικός: Φιλαθλητικός - Πανελλήνιος 3-1 (13-25, 14-25, 25-23, 23-25)
Α΄ ημιτελικός: Βριλήσσια - Παναθηναϊκός 3-1 (25-19, 15-25, 25-23, 25-23)
Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Πανελλήνιος 0-3 (22-25, 18-25, 28-30)
Τελικός: Βριλήσσια - Πανελλήνιος 3-1 (26-24, 22-25, 25-16, 25-22)

3ο Final Eight: 17-20/03/2005 - Π. Νικολαϊδης Κερατσινίου
Α΄προημιτελικός: Μαρκόπουλο - Βριλήσσια 1-3 (22-25, 15-25, 25-19, 23-25)
Β΄προημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Πανελλήνιος 3-1 (23-25, 25-21, 25-18, 25-23)
Γ΄ προημιτελικός: Σίρις - Φιλαθλητικός 3-2 (25-22, 20-25, 22-25, 25-23, 15-12)
Δ΄ προημιτελικός: Άρης - Παναθηναϊκός 0-3 (17-25, 17-25, 13-25)
Α΄ ημιτελικός: Σίρις - Βριλήσσια 1-3 (21-25, 18-25, 25-18, 21-25)
Β΄ ημιτελικός: Απολλώνιος Κερατσινίου - Παναθηναϊκός 1-3 (23-25, 24-26, 25-22, 18-25)
Τελικός: Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 3-1 (25-22, 21-25, 25-11, 25-14)

4ο Final Eight: 16-19/03/2006 - Μαρκόπουλο
Α΄ προημιτελικός: Κτησιφών - Πανελλήνιος 0-3 (14-25, 15-25, 16-25)
Β΄ προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Μαρκόπουλο 0-3 (16-25, 17-25, 16-25)
Γ΄ προημιτελικός: Ηρακλής - Απολλώνιος Κερατσινίου 2-3 (20-25, 18-25, 25-20, 25-23, 12-15)
Δ΄ προημιτελικός: Παναθηναϊκός - Φιλαθλητικός 3-0 (25-23, 25-20, 25-22)
Α΄ ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Απολλώνιος Κερατσινίου 3-0 (25-23, 29-27, 25-19)
Β΄ ημιτελικός: Πανελλήνιος - Μαρκόπουλο 3-1 (25-21, 25-17, 16-25, 25-22)
Τελικός: Πανελλήνιος - Παναθηναϊκός 1-3 (14-25, 14-25, 25-16, 15-25)

5ο Final Eight: 29/03-01/04/2007 - «Σπίτι του βόλεϊ» Παιανία
Α΄προημιτελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-21, 17-25, 25-21, 20-25, 15-12)
Β΄προημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Μαρκόπουλο 2-3 (25-23, 15-25, 25-17, 21-25, 07-15)
Γ΄προημιτελικός: Πανελλήνιος - Άρης
Δ΄προημιτελικός: Ηρακλής - Κτησιφών
*** Η διοργάνωση ματαιώθηκε λόγω των θλιβερών επεισοδίων στη Λαυρίου.

5ο Final Four: 06-07/03/2008 - Ιεράπετρα
Α' ημιτελικός: Μαρκόπουλο - Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (21-25, 25-21, 25-13, 25-17)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (23-25, 25-23, 31-33, 27-25, 15-12)
Τελικός: Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 2-3 (25-27, 27-25, 25-23, 20-25, 13-15)

6ο Final Four: 27-28/03/2009 - Ερμούπολη Σύρου
Α' ημιτελικός: Μαρκόπουλο - Ηρακλής 2-3 (25-23, 25-18, 19-25, 18-25, 13-15)
Β' ημιτελικός: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3 (16-25, 18-25, 16-25)
Τελικός: Ηρακλής - Παναθηναϊκός 0-3 (21-25, 24-26, 19-25)

7ο Final Four: 13-14/03/2010 - Μελίνα Μερκούρη Ρεθύμνου

Α' ημιτελικός: Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-3 (17-25, 17-25, 17-25)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος 3-0 (25-17, 25-14, 25-16)
Τελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (25-22, 19-25, 25-15, 25-21)
Τελικός: 16/04/2011 - Σάμος
ΑΕΚ - Ολυμπιακός 2-3 (22-25, 25-17, 25-19, 18-25, 10-15)
Τελικός: 07/04/2012 - Πρέβεζα
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (25-22, 20-25, 29-27, 19-25, 11-15)

8ο Final Four: 12-13/4 – Σαντορίνη
Α’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς - Ολυμπιακός 1-3 (25-18, 24-26, 20-25, 22-25)
Β’ ημιτελικός: ΑΕΚ – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0 (25-14, 25-16, 25-04)
Τελικός: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-1 (20-25, 25-16, 25-22, 25-22)

9ο Final Four 29-30/3 – Πύλος
Α’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)
Β’ ημιτελικός: Πανναξιακός – Ηρακλής 3-0 (25-12, 25-18, 25-20)
Τελικός: Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 (25-14, 25-15, 25-21)

10ο Final Four 28-29/3 – Αγρίνιο
Α’ ημιτελικός: Πανναξιακός-Παναθηναϊκός 2-3 (25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15)
Β’ ημιτελικός: Ηρακλής Κηφισιάς-Ολυμπιακός 0-3 (19-25, 18-25, 16-25)
Τελικός: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-3 (21-25, 19-25, 22-25)

11ο Final Four Astra Airlines 4-5/3 Χίος
Α’ ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 (18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15)
Β’ ημιτελικός: ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΕΚ 1-3 (25-27, 25-23, 16-25, 07-25)
Τελικός: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-18, 25-08, 25-13)

12ο Final Four 4-5/3 - Γλυφάδα
Α' ημιτελικός: ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - Πανναξιακός 2-3 (12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15)
Β' ημιτελικός: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3 (14-25, 24-26, 12-25)
Τελικός: Πανναξιακός - Ολυμπιακός 1-3 (25-19, 18-25, 21-25, 15-25) 

13ο Final Four 2-3/3 -Σαντορίνη
A' ημιτελικός: Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-1 (25-21, 28-26, 22,25, 25 - 21)
B' ημιτελικός: Ηλυσιακός -Πανναξιακός 0-3 (16-25, 19-25, 20-25)
Τελικός: Ολυμπιακός-Πανναξιακός 3-0 (25-15, 25-16, 25-19)

14ο Final Four 5-6/4 Σέρρες
Α΄ ημιτελικός: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)
Β΄ ημιτελικός: Πανναξιακός-ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)
Τελικός: Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-17)

Γράψτε το σχόλιο σας...
25/08/2019 • 08:15

Ακλόνητα φαβορί με προϋπόθεση τα γκολ, Ρόμα, Σίτι, Παρί και Σταντάρ Λιέγης

Καλές ομάδες στο επιθετικό κομμάτι καλούνται να αντιμετωπίσουν προκειμένου να νικήσουν η Ρόμα, η Μίλαν, η Μάντσεστερ Σίτι και η Σταντάρ Λιέγης. Πολύ πιο ανταγωνιστικά τα ματς στο Μόλντε της Νορβηγίας, στην Τουν της Ελβετίας και στο Τσβόλε της Ολλανδίας