Νίκη Europa η Φέγενορντ (video)

Η Φέγενορντ μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε της Χέρακλες με 2-1 με δύο γκολ του Μπέργκχάους και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από την Άλκμααρ στη "μάχη" για την τρίτη θέση που οδηγεί απευθείας στο Europa League.
0
Αποστόλης Λάμπος
13/04/2019 • 23:40
Ο Μπέργκχάους
Στο Ντε Κάιπ η Φέγενορντ γνωρίζοντας πως νωρίτερα η Άλκμααρ είχε χάσει εντός έδρας από την Ντεν Χάαγκ, ήθελε τη νίκη απέναντι στην Χέρακλες για να εδραιωθεί στην τρίτη θέση.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Φαν Μπρόκχορστ ήταν εντυπωσιακή αλλά κατάφερε να προηγηθεί μόλις με 1-0 χάρη στο δέκατο φετινό γκολ του Μπέργκχάους στο 33ο λεπτό κι ενώ μέχρι εκείνο το λεπτό ο τερματοφύλακας της Χέρακλες, Μπλάσβιτς, ήταν ανίκητος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φέγενορντ μπήκε πολύ χαλαρά και το πλήρωσε μόλις στο 47ο λεπτό, όταν ο Πέτερσον (μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ) έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά και έβγαλε την ασίστ για τον Ντροστ που ισοφάρισε. Στο 58' ο Πέτερσον αντικαταστάθηκε και αντέδρασε άσχημα στον πάγκο.

Σα να μην έφτανε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους, στο 65' ο Γιόργκενσεν κλώτσησε εκτός φάσης τον Μπρόικερς και αποβλήθηκε σωστά από τον διαιτητή Κάμπχάους. Η Φέγενορντ σα να ξύπνησε, το ματς άνοιξε και χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρθωθεν.

Για να φτάσουμε στο 81' όταν σε ένα κόρνερ του Μπέργκχάους, ο Ρόσμαν τράβηξε τον Μποτέγκιν μες την περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπέργκχάους ευστόχησε, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και εντέκατο στο πρωτάθλημα κάνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, μολονότι δύο λεπτά μετά ο Νταλμάου έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου.
20/09/2019 • 10:51

Τακτική με έμφαση τις επιθέσεις σε Κάλιαρι, Κόρτραϊκ. Προβάδισμα για Ναντ και Σάλκε

H Τζουργκάρντεν δεν θέλει να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία στο Σούντσβαλ. Ματς με ευκαιρίες στο γκολ για όλους περιμένουμε στη Σαρδηνία, την Ολλανδία και το Βέλγιο. Στις λεπτομέρειες διακρίνεται το πλεονέκτημα της Ναντ στο Στρασβούργο