Σαρωτική η Ουρουγουάη

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Copa America έκανε η Ουρουγουάη, καθώς συνέτριψε με 4-0 το Εκουαδόρ.
Ορέστης Συντελής
17/06/2019 • 06:00
Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Copa America έκανε η Ουρουγουάη, καθώς συνέτριψε με 4-0 το Εκουαδόρ. Η «Σελέστε» ήταν εντυπωσιακή, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε τρία γκολ, «καθαρίζοντας» από πολύ νωρίς τη νίκη.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Λοδέιρο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με όμορφο σουτ, ενώ στο 24’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τους Ουρουγουανούς. Ο Κιντέρο με τη βοήθεια του VAR αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα και το Εκουαδόρ έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Η Ουρουγουάη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σημείωσε ακόμη δύο γκολ. Ο Καβάνι στο 33’ με γυριστό σουτ έγραψε το 2-0 και ο Σουάρες στο 44’ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ουρουγουάη κατέβασε... ταχύτητα, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, όμως κατάφερε να φτάσει και σε τέταρτο γκολ χάρη στο αυτογκόλ του Μίνα στο 78’.

Ουρουγουάη:
Μουσλέρα – Κάσερες, Χιμένες, Γκοδίν, Λαξάλτ – Νάντες (64′ Περέιρο), Μπεντανκούρ, Βεσίνο (83′ Βαλβέρδε) – Λοντέιρο (75′ Τορέιρα) – Σουάρες, Καβάνι.

Εκουαδόρ:
Ντομίνγκες – Κιντέρο, Ατσιλιέρ, Α. Μίνα, Μπ. Καϊσέδο – Α. Βαλένσια, Ιντιάγκο, Ορεχουέλα, Πρεσιάδο (46′ Ιμπάρα) – Μένα (29′ Βελάσκο), Ε. Βαλένσια.

23/10/2019 • 08:00

Απειλούν οι "κοιμισμένοι γίγαντες" σε Λισαβόνα, Άμστερνταμ και Χάντερσφιλντ

Καλά παιχνίδια περιμένουμε σε Άμστερνταμ, Μιλάνο και Λισαβόνα με μικρό αβαντάζ των γηπεδούχων αλλά τις Τσέλσι και Λιόν να "χτυπήσουν" στις όποιες ατέλειες των αντιπάλων τους. Παραγωγικά περιμένουμε και τα τρία ματς της Αγγλικής League One