Επιβλητική η Λάτσιο, «μαγική» εικόνα το τελικό 2-1 (video)

Την 8η νίκη της στα 10 τελευταία παιχνίδια απέναντι στην Κάλιαρι (2 ισοπαλίες), πέτυχε η Λάτσιο στη Σαρδηνία.
Μιχάλης Κατσαφάδος
11/05/2019 • 21:10
Λουίς Αλμπέρτο και Ιμόμπιλε πανηγυρίζουν
Την 8η νίκη της στα 10 τελευταία παιχνίδια απέναντι στην Κάλιαρι (2 ισοπαλίες), πέτυχε η Λάτσιο στη Σαρδηνία. Στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής στη Serie A, επικράτησε 2-1 και παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Πολύ καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Ιντζάγκι ένιωσε πίεση μόνο στα τελευταία λεπτά, όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με κεφαλιά του Παβολέτι, μετά την ωραία σέντρα του Κάστρο.

Πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Λάτσιο, προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με τον Λουίς Αλμπέρτο και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της με αποκορύφωμα το ωραίο σουτ του Μπάντελι στο 39 που έδιωξε εντυπωσιακά ο Κράνιο και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Η Κάλιαρι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και απείλησε μόλις δύο φορές, στο 9΄με το πλασέ του Ζοάο Πέντρο που έδιωξε ο Προτό και στο 34΄με το σουτ του Μπαρέλα που έφυγε άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη επίσημη εμφάνιση για τον Προτό, τον πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, με την φανέλα της Λάταιο.

Στην επανάληψη η Λάτσιο πέτυχε γρήγορα και 2ο γκολ, όταν στο 53΄σε μία γρήγορη αντεπίθεση ο Λουίς Αλμπέρτο, έβγαλε την ασίστ στον Κορέα και ο Αργεντινός από δύσκολη θέση, πλάγια μέσα από την περιοχή, πλάσαρε άψογα για το 0-2.
Στη συνέχεια οι «λατσιάλι» έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, πλην της φάσης του 71ου λεπτού, όταν ο Σίλβιο Προτό, έδιωξε με τα χέρια το κοντινό πλασέ του Ντεϊόλα. Η Κάλιαρι παρά την ήττα της έχει διαφορά 8 βαθμών από την 18η Έμπολι και δύσκολα θα μπλέξει σε περιπέτειες. Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμεινε ο Μπάμπης Λυκογιάννης.
19/09/2019 • 07:11

Δόγμα επίθεσης σε Φρανκφούρτη, Βασιλεία και Αϊντχόφεν

Πολλά τα καλά ματς απόψε στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι ομάδες σε Φρανκφούρτη, Αϊντχόφεν, Χετάφε και στη Βασιλεία περισσότερο θα στηριχθούν στις επιθέσεις παρά στην αμυντική τους τακτική. Ξεκάθαρο το προβάδισμα νίκης για. Γιουνάϊτεντ και Ντιναμό Κιέβου