Δέσμια "κατάρας" 42 ετών η Μαρσέιγ (video)

Η Μπορντό επικράτησε με 2-0 της Μαρσέιγ στο "Μαμούτ Ατλαντίκ" δίνοντας συνέχεια στο εντός έδρας αήττητο απέναντι στους "Φωκαείς" που κρατάει 42 χρόνια.
0
Γιώργος Λιώρης
05/04/2019 • 23:49
34 εντός έδρας ματς αήττητη η Μπορντό κόντρα στη Μαρσέιγ
Ήταν 1 Οκτωβρίου 1977 η τελευταία φορά που η Μαρσέιγ είχε φύγει νικήτρια από την έδρας της Μπορντό στο πλαίσιο του γαλλικού πρωταθλήματος.
Σε αυτή την "κατάρα" ήθελε να βάλει τέλος ο Ρούντι Γκαρσιά και το είχε καταστήσει σαφές στους ποδοσφαιριστές του, όμως τα πάντα λειτούργησαν καλά στους "γιρονδίνους".

Η πρώτη απειλή ανήκε στους φιλοξενούμενους, όμως την κεφαλιά του Καμαρά εξουδετέρωσε ο Κοστίλ. Από το σημείο εκείνο και μετά ήταν η Μπορντό που αποδείχθηκε ικανή στη διαχείριση των φάσεων. Κι αν στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ο Μανταντά εξουδέτερωσε το πλασέ του Μπριάν, δε μπόρεσε να κάνει το ίδιο στην εκτέλεση του πέναλτι (καταλογίστηκε σε χέρι του Ράντονιτς) από τον Καμανό.

Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, ενώ από τις αρχές του δεύτερου η Μαρσέιγ εμφανίστηκε πιο κινητική, όχι όμως και αποτελεσματική. Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα η πίεση έφερνε λάθη και ο Ντε Πρεβίλ σε κόντρα επίθεση της Μπορντό με έξοχη ενέργεια σημείωσε το 2-0.

Η είσοδος του Μπαλοτέλει, ο οποίος είχε μείνει στον πάγκο λόγω ενοχλήσεων, μπορεί να μην έδωσε γκολ στη Μαρσέιγ έδωσε όμως στιγμές έντασης στο ματς. Ο Ιταλός εκνεύρισε τους γιρονδίνους. ο Πάμπλο που τον χτύπησε εκτός φάσης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 82ο λεπτό, αλλά το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Πάουλο Σόουζα πανηγύρισε στο τρίτο του παιχνίδι στον πάγκο της Μπορντό την πρώτη του νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα.
22/08/2019 • 07:17

Πτήσεις "δικεφάλων" προς τους ομίλους. Ματς για γκολ σε Βαρσοβία, Τορίνο κι Αϊντχόφεν

Ως φαβορί θα παίξει ο ΠΑΟΚ στην Μπρατισλάβα. Πιο δύσκολο το ματς της ΑΕΚ με την Τραμπζονσπόρ στο άδειο από θεατές Ολυμπιακό στάδιο. Προοπτική παραγωγικότητας λόγω των ικανοτήτων των φιλοξενούμενων υπάρχει στην Αρμενία, στην Λιθουανία, στην Βαρσοβία και στο Τορίνο