Στον τελικό μετά από 14 χρόνια η Στρασμπούρ! (video)

Μετά από 14 χρόνια η Στρασμπούρ βρίσκεται και πάλι στον τελικό του γαλλικού Λιγκ Καπ.
Μιχάλης Κατσαφάδος
30/01/2019 • 21:55
1 γκολ και 1 ασίστ για τον εκπληκτικό Αζόρκ
Μετά από 14 χρόνια η Στρασμπούρ βρίσκεται και πάλι στον τελικό του γαλλικού Λιγκ Καπ. Η ομάδα του Τιερί Λορέ που πραγματοποιεί φέτος εκπληκτική πορεία, παίζοντας και πολύ ελκυστικό ποδόσφαιρο, επικράτησε στην έδρα της με σκορ 3-1 της Μπορντό εξασφαλίζοντας την παρουσία της στον μεγάλο τελικό της 30ης Μαρτίου στο Λιλ, εκεί όπου την περιμένει η Γκενκάν.

Οι Γιρονδίνοι προηγήθηκαν στο πρώτο 45λεπτο με το γκολ του Σανκαρέ στο 14ο λεπτό, αλλά η Στρασμπούρ φάνηκε πολύ αποτελεσματική στο 2ο ημίχρονο και στις πρώτες 3 τελικές προσπάθειες, σκόραρε ισάριθμες φορές, μέσα σε μόλις 11 λεπτά!

Αρχικά ο Αζόρκ στο 49΄ισοφάρισε και στη συνέχεια «μίλησε» ο νεαρός Νοτιοαφρικανός Λέμπο Μοτίμπα. Στο 55 πέτυχε το 2-1 με αριστερό πλασέ και πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε μέσα από την μικρή περιοχή, μετά την κεφαλιά-πάσα του Αζόρκ.
Στο 82΄μείωσε σε 3-2 με τον Μπριάν η Μπορντό, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση. Σε 7 ματς μέσα  στο 2019, η εκπληκτική Στρασμπούρ, μετράει μόλις μία ήττα!

20/09/2019 • 10:51

Τακτική με έμφαση τις επιθέσεις σε Κάλιαρι, Κόρτραϊκ. Προβάδισμα για Ναντ και Σάλκε

H Τζουργκάρντεν δεν θέλει να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία στο Σούντσβαλ. Ματς με ευκαιρίες στο γκολ για όλους περιμένουμε στη Σαρδηνία, την Ολλανδία και το Βέλγιο. Στις λεπτομέρειες διακρίνεται το πλεονέκτημα της Ναντ στο Στρασβούργο