Προβάδισμα Σλάβια... με τον ώμο!!! (video)

Με την βοήθεια της τύχης η Σλάβια Πράγας έφυγε με ισοπαλία 2-2 και προβάδισμα πρόκρισης από την Σεβίλλη! Η τύχη βοήθησε τους Τσέχους καθώς στο πρώτο γκολ η μπάλα κόντραρε σε μια πλάτη και στο δεύτερο... ο Κραλ ακόμη δεν ξέρει ότι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον ώμο!!!!
07/03/2019 • 21:47
Υπό πίεση ο Πάμπλο Ματσίν

Με το ταχύτερο γκολ στο φετινό Europa League η Σεβίλλη προηγήθηκε μόλις στα 24 δευτερόλεπτα απέναντι στην Σλάβια Πράγας. Σκόρερ φυσικά ο Μπεν Γεντέρ από ασίστ του Μπανέγα μετά το λάθος του Σούτσεκ. Με αυτό το γκολ ο Μπεν Γεντέρ έφτασε τα επτά τέρματα στην διοργάνωση και είναι ο πρώτος σκόρερ!

Η Σλάβια Πράγας σιγά σιγά βρήκε το θάρρος να βγει στην επίθεση και να απειλήσει και ισοφάρισε στο 25ο λεπτό... με λίγη τύχη! Ο Στόχ βρέθηκε σε καλή θέση και έπιασε το δυνατό σουτ που κόντραρε στην πλάτη του Ρογκ και κατέληξε στα δίχτυα του Βάτσλικ!

Έχοντας δεχτεί γκολ στο γήπεδό της η Σεβίλλη έπρεπε να ρισκάρει και γρήγορα πήρε ξανά το προβάδισμα! Ο Μπανέγα με κόρνερ σημάδεψε τον Μουνίρ ο οποίος με δυνατό σουτ στην γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Η Σεβίλλη ξανά μπροστά στο 31ο λεπτό!

Με το πιο περίεργο γκολ στην ιστορία του Europa League... πάλι από κόρνερ η Σλάβια έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 39ο λεπτό! Ο Κραλ θα δει στο ριπλέι πως σκόραρε! Από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα περνάει από όλους, ο Κραλ τρομάζει, χωρίς να βλέπει την μπάλα αυτή βρίσκει στον ώμο του και κρεμάει τον Βάτσλικ για να γίνει το 2-2! Επιεικώς αστείο γκολ αλλά φυσικά... μετράει και η Σλάβια ισοφάρισε σε 2-2!

Το αστείο γκολ του Άλεξ Κραλ!!!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τις άμυνές τους... μεγάλες ευκαιρίες βρήκε μόνο η Σεβίλλη αλλά οι Μουνίρ και Μπεν Γεντέρ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κόλαρ και να δώσουν έστω, μικρό προβάδισμα στην ομάδα του Πάμπλο Ματσίν!

Αποδοκιμασίες ακούστηκαν ξανά από το κοινό στην Ανδαλουσία και η πίεση προς την διοίκηση για την απόλυση του κόουτς Ματσίν!

ΣΕΒΙΛΛΗ : Βάτσλικ (45' Σοριάνο) - Μερκάδο, Κιέρ, Γκόμεθ - Νάβας, Ρογκ, Μπανέγα (76' Προμές), Βέμπερ (46' Ρόκε Μέσα) - Σαράμπια - Μπεν Γεντέρ, Μουνίρ

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ. : Κόλαρ - Κούφαλ, Κούντελα, Ντέλι, Μπόριλ - Σούτσεκ, Τραορέ - Μάσοπουστ (60' Ολαγίνκα), Κραλ (80' Ενγκαντού), Ζμρχάλ (72' Σκόντα) - Στοχ
19/09/2019 • 07:11

Δόγμα επίθεσης σε Φρανκφούρτη, Βασιλεία και Αϊντχόφεν

Πολλά τα καλά ματς απόψε στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι ομάδες σε Φρανκφούρτη, Αϊντχόφεν, Χετάφε και στη Βασιλεία περισσότερο θα στηριχθούν στις επιθέσεις παρά στην αμυντική τους τακτική. Ξεκάθαρο το προβάδισμα νίκης για. Γιουνάϊτεντ και Ντιναμό Κιέβου