«Κάζο» για Τότεναμ και Φιορεντίνα

Θύματα έκπληξης στη φάση των «32» του Europa League έπεσαν Τότεναμ και Φιορεντίνα. Τα «σπιρούνια» έμειναν στο 2-2 με τη Γάνδη στο Λονδίνο, ενώ οι «βιόλα» ηττήθηκαν (2-4) από τη Γκλάντμπαχ στη Φλωρεντία. «Επτάρα» η Λυών, στην παράταση η Θέλτα...
24/02/2017 • 00:21
Τότεναμ
Θύματα έκπληξης στη φάση των «32» του Europa League έπεσαν Τότεναμ και Φιορεντίνα. Τα «σπιρούνια» έμειναν στο 2-2 με τη Γάνδη στο Λονδίνο, ενώ οι «βιόλα» ηττήθηκαν (2-4) από τη Γκλάντμπαχ στη Φλωρεντία. «Επτάρα» η Λυών.

Η ομάδα του Ποκετίνο προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Έρικσεν (10’), όμως οι πανηγυρισμοί τους δεν κράτησαν για πολύ, αφού δέκα λεπτά αργότερα η Γάνδη έφτασε στην ισοφάριση χάρη στο αυτογκόλ του Κέιν. Στο 40’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Τότεναμ, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αλί, όμως δεν το έβαλε κάτω. Στο 61’ ο Γουανιάμα έδωσε ξανά την ομάδα του το προβάδισμα (2-1), όμως τα «σπιρούνια» όχι μόνο δεν πέτυχαν και τρίτο γκολ που θα τους έδινε το εισιτήριο για τους «16», αλλά στο 82’ δέχτηκαν την ισοφάριση (Πέρμπετ) και η Γάνδη πανηγύρισε την πρόκριση.

Την ίδια ώρα, η Φιοντεντίνα, που είχε νικήσει 1-0 τη Γκλάντμπαχ στη Γερμανία, προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Κάλινιτς (16’) και Βαλέρο (29’), όμως κατάφερε να αποκλειστεί, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται. Με χατ - τρικ του Στιντλ από το 44’ έως το 55’ η Γκλάντμπαχ έφερε... τούμπα το ματς (2-3), ενώ στο 60’ ο Κρίστενσεν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του και «κλείδωσε» την πρόκριση στους «16» του Europa League.

Σε αντίθεση με τις Τότεναμ και Φιορεντίνα, η Λυών έκανε ξανά... πλάκα στην Άλκμααρ, καθώς τη σκόρπισε με 7-1 στη Γαλλία και προκρίθηκε διά περιπάτου στην επόμενη φάση του θεσμού. Χατ – τρικ από τον Φεκίρ (5’, 27’, 78’), ενώ δίχτυα βρήκαν επίσης οι Κορνετ (17’), Ντάρντερ (34’), Αουάρ (87’) και Ντιακαμπί (89’) ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της Ολιμπίκ.

Το εισιτήριο για τους «16» του Europa League εξασφάλισε επίσης η Γκενκ του Νίκου Καρέλη, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Άστρα στο Βέλγιο, καθώς και η Κοπεγχάγη, η οποία ναι μεν κόλλησε στο μηδέν με τη Λουντογκόρετς, αλλά είχε νικήσει στη Βουλγαρία.

Η Θέλτα "ξέρανε" τη Σαχτιόρ μετά το 90'. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε με πέναλτι του Ασπας να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (0-1) και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Σαχτιόρ δέχθηκε και δεύτερο γκολ (Καμπράλ 108') και έχασε το μέσα από τα χέρια της το εισιτήριο για τους "16". Οι Ουκρανοί είχαν επικρατήσει στην Ισπανία με 1-0, όμως δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν και να το υπερασπιστούν στον επαναληπτικό...

Δόγμα επίθεσης σε Φρανκφούρτη, Βασιλεία και Αϊντχόφεν

Πολλά τα καλά ματς απόψε στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι ομάδες σε Φρανκφούρτη, Αϊντχόφεν, Χετάφε και στη Βασιλεία περισσότερο θα στηριχθούν στις επιθέσεις παρά στην αμυντική τους τακτική. Ξεκάθαρο το προβάδισμα νίκης για. Γιουνάϊτεντ και Ντιναμό Κιέβου