Άναψε πράσινο (Γκριν) για τη νίκη η Τσέλσι (video)

0
Γρηγόρης Παπαβασιλείου
08/08/2018 • 01:38
Ο Εντέν Αζάρ, Τσέλσι.
Η Τσέλσι με τον αναπληρωματικό της γκολκίπερ, Ρομπ Γκριν να πιάνει το πέναλτι του Ντιόπ, νίκησε 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι την Λυών, μετά από 90 «άσφαιρα» λεπτά στο Στάμφορντ Μπριτζ.
Ο Σάρι ξεκίνησε με πειραματική 11άδα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς αναπληρωματικούς, αλλά και την ευκαιρία στον Αμπαντου, τον 17χρονο Ουαλλό στόπερ, να λάμψει, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.
Η Λυών είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, πατώντας καλύτερα από τους Αγγλους, με τον Τζενεσιό, να χρησιμοποιεί αρκετούς βασικούς. Ο Αουάρ αστόχησεσε τετ α τετ, ενώ το φάουλ του Ουίλιαν έβγαλε εντυπωσιακά ο Λόπες.Μέσα σε 1 λεπτό στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Ντεπάι για την Λυών και ο Λόφτους Τσικ για την Τσέλσι δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ακόμη κι όταν ο Ιταλός κόουτς έβαλε τους βασικούς, με το 0-0 να μένει ως το τέλος.
Στη διαδικασία των πέναλτι και μετά από 8 εύστοχα χτυπήματα, ήρθε η ώρα του Ντιοπ, αλλά ο Γκριν τον «ψάρεψε» για να αποκρούσει. Ο Αζάρ δε λάθεψε στο τελευταίο,  για να έρθει το τελικό 5-4. Δεύτερη νίκη στα
πέναλτι για την Τσέλσι στο Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ, πρώτη ήττα στην ίδια διαδικασία για την Λυών.A
25/03/2019 • 07:11

Προκλήσεις διαφορετικής οπτικής για τα "μεγαθήρια"!

Γαλλία, Αγγλία και Πορτογαλία, παίζουν απόψε κόντρα σε αντιπάλους με διαφορετικά χαρακτηριστικά αλλά και διάθεση να ψάξουν το κάτι παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση ας έχουμε κατά νου την καλή κατάσταση των Σέρβων.